Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3624
MASDAR – SMART CITY to inspiracja dla nas | Factor Security
Masdar

Zaczynamy na naszym blogu serię artykułów o inteligentnych miastach, inteligentnych budynkach i bezpieczeństwie, jakie można zapewnić dzięki inteligentnym rozwiązaniom. Pisząc o  bezpieczeństwie wskażemy także zagrożenia i ryzyka, jakie mogą podążać za wprowadzaniem rozwiązań automatyzacji i integracji między systemami.

Dziś zaczniemy od miasta MASDAR w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Każdy kto nieco liznął wiadomości opatrzonych hasłem „smart city” zapewne wie, że jest to miejsce na ziemi, gdzie filozofia zrównoważonego rozwoju miasta była u podwalin jego budowy. Zrównoważony rozwój miasta jest oparty na trzech filarach rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiskowego. Na stronie masdar.ea czytamy, że Masdar to „zielona linia” zrównoważonego rozwoju miast poprzez zastosowanie rzeczywistych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i wodnej, mobilności i redukcji odpadów.

Miasto było od początku zaplanowane i zaprojektowane właśnie jako ‘smart city’, do projektowania go została zaproszona słynna MIT z Bostonu. Jest to wspaniały projekt.

Masdar w języku arabskim znaczy wiosna lub źródło, miasto zbudowane zostało wśród piasków gorącej pustyni. Rozwiązania techniczne zapierają dech w piersiach i budzą apetyt na to, aby były dostępne i wdrożone w innych miejscach.

Pustynia

Jakie są te rozwiązania?

  • Budynki są zbudowane z niskowęglowego cementu oraz stali i aluminium, które w 90% pochodzą z recyklingu, mają wyśrubowane wymagania co do zużycia wody, które są o 40% niższe niż w sąsiednim Abu Dhabi.
  • Transport publiczny jest zasilany elektrycznie, w tym także Personal Rapid Transit (PRT), autonomiczny wahadłowiec o nazwie NAVYA.
  • Miasto jest całkowicie neutralne ze względu na emisję zanieczyszczeń węglowych.
  • Energia elektryczna pochodzi ze źródeł odnawialnych.
  • Rozwiązania architektoniczne pozwoliły w naturalny sposób obniżyć temperaturę w budynkach o ok. 10st. C. w stosunku do innych porównywalnych budynków.
  • Zastosowane plany urbanistyczne dały możliwość zaspokojenia zapotrzebowania budynków w energię na poziomie mniejszym o 60% niż budynki konwencjonalne w Abu Dhabi.
  • Wszystkie budynki w mieście wyposażone są w inteligentne systemy monitorowania i zarządzania zasobami, tak by jak najwydajniej sterować energią.
  • Miasto zagospodarowuje wszystkie produkowane odpady.
  • Dzięki energii z fotovoltaiki odsalane są odpowiednie ilości wody potrzebne do funkcjonowania miasta, ale też zużyta woda jest oczyszczana i wraca do obiegu.
  • I wiele innych, ciągle rozwijanych na podstawie aktualnych badań.

 

Masdar plan
Msdar elektycznie

I choć Masdar zbudowany jest w sercu gorącej pustyni, w ekstremalnym klimacie można na jego przykładzie budować analogiczne rozwiązania w naszych miastach i budynkach. Automatyzacja sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, nagrzewaniem wody, czy w ogóle zużyciem wody to jedne z najprostszych dróg do oszczędności nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale także środowiskowym.

Masdar jest miastem testu, sprawdzenia, badań i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Na bazie tych doświadczeń powstają nowe idee, urządzenia i materiały budowlane, pomysły jak układać codzienne życie, aby było nieinwazyjne dla środowiska.

Zakończenie budowy miasta jest planowane na 2030 rok, na razie nie jest jeszcze w pełni zamieszkane, docelowo ma żyć tam ok. 50 tysięcy mieszkańców. Centralnym miejscem jest nowoczesny uniwersytet – Masdar Institute of Science and Technology.  Instytut zajmuje się wyłącznie badaniem efektywnego wytwarzania czystej energii, a jego odkrycia zostaną zastosowane w jego otoczeniu, aby umieścić Abu Dhabi w czołówce technologii energooszczędnych.

Nie zburzymy naszych miast, aby je zastąpić nowymi i  nowoczesnymi budynkami, ale możemy w wielu starych budynkach wszczepić nowoczesność i automatyzację, możemy dzięki monitoringowi, kamerom, czujnikom stworzyć bezpieczniejsze miejsca do życia, do pracy, ułatwić podróżowanie, przejazdy w miastach, możemy lepiej sterować ruchem samochodów czy transportu publicznego.

 

Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w starej kamienicy….. czyż nie urocze jest, jak w tych starych murach odczuwamy delikatny chłód dzięki dobrze zaprojektowanej klimatyzacji, a do mieszkania na wysokie czwarte piętro wjeżdżamy lśniącą, cichą windą, światło na klatce schodowej zapala się automatycznie, a z mieszkania możemy podejrzeć kto właśnie stoi u drzwi na parterze i wciska guzik do domofonu. A to namiastka tego, co nazywamy inteligentnym budynkiem i tak naprawdę nie muszą to być najnowocześniejsze mury. Na pewno dobra architektura nastawiona na cel optymalnego wykorzystania energii może zwyciężyć w szrankach ze starymi kamienicami. W Masdar budując nowe domy wykorzystano stare zwyczaje budowania zacieniających się wzajemnie domów, wież wiatrowych, niewielkich okien. To takie swoiste połączenie tradycji z nowoczesnością.

Chciałabym, aby w naszych miastach wkomponowywano nowoczesne technologie w stare domy z duszą i historią. Aby technologia służyła dobremu i bezpiecznemu życiu.

Oglądając jeden z filmów o Masdarze z pewną wątpliwością patrzyłam na system do monitorowania zużycia energii w mieszkaniach studentów i pracowników uniwersytetu . Każde lokum jest monitorowane, czy nie zużywa za dużo energii i mieszkańcy mają ograniczone możliwości regulowania temperatury w swoich pokojach, nie mogą zużywać dużej ilości wody itd…. Chcąc tam żyć trzeba się tym zasadom podporządkować.

Aby jakieś miejsce miało duszę potrzeba ludzi, którzy będą tę duszę współtworzyli. Masdar jeszcze ma niewielu mieszkańców. Oglądając relację odwiedzających to miejsce widzimy pustkę, paru przechodniów i spokój. Na początku wspomniałam o planach oparcia zrównoważonego rozwoju tego miasta na trzech filarach, jeden z nich to społeczeństwo, rozwój społeczny. Ten filar dopiero się buduje i wzmacnia. Miejmy nadzieję, że dzięki powstaniu szkół, przedszkoli, przychodni, fajnych mieszkań zamieszkają tam fajni ludzie, z dobrymi pomysłami, tworzący fajną społeczność. Nie wszystko jest zależne od technologii, ale to jak się czujemy zależy od naszego otoczenia. Zatem obserwujmy, podglądajmy, inspirujmy się i adaptujmy w nasze życie wnioski w tego, jak funkcjonuje Masdar. Projekt jest już tak zaawansowany, że można czerpać z nauczonych lekcji tego miejsca.

Ciekawa jestem, jakie wnioski z Masdaru zostały zaimplementowane w innych miejscach i jak się sprawdzają. Jeśli spotkaliście się z takimi publikacjami lub informacjami, to proszę podzielcie się nimi.

Jeśli chcecie posłuchać i obejrzeć więcej o tym miejscu, to polecam ten film:

https://youtu.be/PfOVIhGuI4A

Ciekawie o swojej wyprawie do Masdaru pisze także Dariusz Stasik, polecam jego wpis na blogu, gdzie prezentowane są także zdjęcia z tego miejsca (https://dariuszstasik.com/jak-wyglada-miasto-przyszlosci-poznaj-miasto-masdar/)

Inne źródła informacji do wpisu:

Ekologiczna miasta przyszłości. Masdar City – studium przypadku; Sylwia Dziedzic, Politechnika Rzeszowska

Paths to a low-carbon economy – the Masdar example; Sam Nader, Masdar, Abu Dhabi Future Energy Company

https://masdar.ae/

https://ekopolityka.pl/masdar-w-pelni-ekologiczne-miasto-przyszlosci/

https://www.bryla.pl/bryla/1,85298,6986092,Masdar___samowystarczalne_miasto_przyszlosci.html

Zdjęcia użyte we wpisie pochodzą ze strony masdra.ae, ale także odsyłam do portfolio fotografa, który pozwolił nam obejrzeć swoją relację z tego miejsca:

https://laurentweyl.com/en/portfolio/masdar-city-cite-laboratoire-pays-de-lor-noir/#1

 

Podsumowanie roku 2021! Dobry rok? No DOBRY!

Podsumowanie roku 2021! Dobry rok? No DOBRY!

To był w sumie dobry rok, bez szaleństw, ale stabilny i co najważniejsze ZDROWY i  z DOBRYMI relacjami z KLIENTAMI i DOSTAWCAMI.  Działamy już 30 lat w naszej branży i dobre relacje są dla ans ważne, z perspektywy tych lat widziemy, że to jest bardzo ważne! Fajnie są...

VANDERBILT – czy znacie tę historię?

VANDERBILT – czy znacie tę historię?

Historia Stanów Zjednoczonych oparta jest na popularnym micie „od pucybuta do milionera”. Jest to prawda tylko w pewnym stopniu. W rzeczywistości historia powstania tego kraju opiera się na wizjonerskich podejściach i odważnych decyzjach ludzi którzy nie bali się...

CCTV w Londynie

Podczas ostatniego wyjazdu do Londynu zwróciłam mocniej uwagę na wszędobylskie kamery CCTV, choć zwykle nie jestem zbytnio wrażliwa na śledzące mnie oczy kamer, to przyznam, że w tym mieście na kamery trafia się na każdym kroku, co wzbudza szczególne odczucia. Jest to...

W czym możemy pomóc?

NAPISZ DO NAS!

                    nasz adres mailowy:   factor@factor.pl

Biuro sprzedaży

Ul.Garbary 14B;   61-867 Poznań

Czynne w godzinach:

Pon. - Pt.:  8:00 - 16:00 
Sob. - Niedz.: zamknięte